Bir depoda malzemelerin taşınışını ve depolanışını kontrol etmek ve izlemek için bir Depo Yönetim Sistemi (WMS) kullanılır. Sistem, kuruluşunuzda veri saydamlığını sağlamak üzere malzemeleri nakliye ederken, teslim alırken, hattâ malzemeleri başka bir yere koyarken ve tedârik zincirindeki diğer sistemler ile bütünleştirirken önemli olan bir dizi işlemi içerir.

1) Mal Almak

Depo Yönetim Sistemi (WMS), depoya gelen bir gönderiyi ele alırken, izlenecek basit bir süreç sağlar. Süreç, farklı kullanıcıların gereksinimlerine uyacak şekilde özelleştirilebilir. Ancak sistemin asıl işlevi, kayıpları en aza indirecek ve aynı zamanda, zamandan tasarruf ettirecek şekilde tüm gönderilerin ele alınışını sağlamaktır.

2)Envanteri İzlemek

Bir Depo Yönetim Sistemi (WMS), depo sahiplerinin depodaki tüm stokların bir sekmesini tutmasını sağlar. Bu önemlidir, çünkü depo yönetim ekibinin, depoda yeterli stok olduğunda ne olduğunu ve eksiklikleri önlemek ya da daha fazla stok yapmak için ne zaman sipariş vereceğini bilmesini sağlar. Bu durum, aşırı stoğu önlendiği gibi, aynı zamanda düzgün bir depo yönetimi sağlamak üzere kaynakların iyi dağıtılmasını sağlayarak alandan tasarruf da sağlar.

3)Verimlilik İçin Yerleştirmek

Bir Depo Yönetim Sistemi (WMS), kullanıcıların farklı ürünleri “talep” ve “ağırlık” gibi farklı etkenlere bağlı olarak depoda depolamanın etkili bir yolunu modellemelerini sağlar. Bu, deponun, daha hızlı hareket eden veya ağırlığı fazla olan ürünlerin, siparişlerin daha hızlı düzenlenmesi için kapının yakınında bir yerde depolanacak şekilde düzenlenir. Bu durum, depoyu kolay ve verimli bir şekilde çalıştırır.

4)Emek Görünürlüğü

Depo Yönetim Sistemi (WMS), merkezi bir noktada yönetilen bazı işlevlerin üstesinden gelmek için daha fazla iş gücü ihtiyacını ortadan kaldırır.

Muhtemelen en büyük iş gücü tasarrufu, aylık veyâ haftalık olabilen tam stok sayımlarını ortadan kaldırmaktadır. Bir WMS, günlük işlemlere müdahale etmeden periyodik döngü sayımları yapmanıza izin verebilir. İşgücünün azaltılması, sistemin işgücü yoğunluğu olmadığı için harcamaları büyük ölçüde azaltabilir.

5)Belge Hazırlamak

Bir Depo Yönetim Sistemi (WMS), farklı işlemlerin çoğunu otomatik hale getirir, hantal olan kâğıt belgelere olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Sistemin herkese aynı anda görünmesini sağlayarak, herkesin işini parmak uçlarıyla kolayca yapması için imkan sağlar.

6)Toplamak ve Nakliye

Uygun bir Depo Yönetim Sistemi (WMS), doğru ürünün iş kurallarınıza (LIFO veya FIFO) göre seçilmesini sağlar. İyi bir Depo Yönetim Sistemi (WMS), doğru siparişlerin doğru kişilere doğru zamanda gönderilmesini sağlayacaktır. Bu doğrulukla, mal taşınırken ortaya çıkabilecek hatalar önlenir ve daha verimli ve daha az maliyetli bir taşıma gerçekleşir.

7)Müşteri Servisi

Bir Depo Yönetim Sistemi (WMS), siparişlerin zamanında alınmasını ve işlenmesini sağlayarak genel müşteri hizmetlerini geliştirir ve doğru ürünler tüm müşterilere ihtiyaç duydukları anda ve zamanda teslim edilir. Ürünlerin kalitesi, kullanıcıların müşterilerini korumalarını ve yenilerini çekmelerini sağlamağa devam etmektedir.

8)İzlemek ve Görünürlük

Gelişmiş izleme yetenekleri gerektiren endüstriler için, bir Depo Yönetim Sistemi (WMS) lot bilgilerini, son kullanma tarihlerini, UPC’yi ve seri numaralarını izlemenizi sağlar. Her veri noktası, bakım maliyetini artırır, ancak gelişmiş görünürlük gerektiğinde, çoğu zaman büyük geri dönüşlerle gelir. Geri çağırmak ve garanti sorunları, temelde müşteriye yalnızca bir ödeme yapmak yerine geri izleyerek çözülür.

9)Raporlamak

En iyi Depo Yönetim Sistemleri Microsoft SQL gibi kullanımı kolay bir veritabanında olacak ve kutudan çok sayıda rapor içerecek. Sistemlere sahip olmanın gizli bir avantajı, verilere yeni ve heyecan verici şekillerde bakma kabiliyetidir. Deponuzun yüzde kaçı kullanılıyor? Genişletmek mi yoksa daha küçük bir alan mı bulmak doğru olur? Her çalışanın saatte kaç işlemi vardır? Kurulumunuz, toplayıcılarınız için olabildiğince verimli mi?

Depo Yönetim Sistemi Ne Yapar

 

Depo Yönetim Sistemi’nde (WMS) Nelere Dikkat Edilmelidir?

Basit karmaşık olmayan sistemlerden büyük depolar için daha uygun olan daha karmaşık olanlara kadar farklı WMS türleri vardır. Deponuz için bir WMS sistemi ararken, bir WMS’ye yerleşmeden önce dikkate almanız gereken farklı faktörler vardır. Göz önünde bulundurulması gereken bazı konular:

1)Fonksiyonlar

Farklı Depo Yönetim Sistemi (WMS) farklı işlevleri gerçekleştirebilir ve farklı endüstriler için üretilebilir. Müşterilerinizin, düzenleyici kurumların ve hissedarlarınızın ihtiyaçlarını karşılamak için

işletmenizin hangi işlevleri yerine getirmesi gerekiyor? Konfigüre edilebilen ve bulunduğunuz yeri ölçeklendirebilen bir depo yönetim sistemine bakın, ancak beş yıl içinde nerede olmayı planladığınıza bakın.

2) Depo Boyutu

Daha büyük depolar, daha küçük olanlardan daha ayrıntılı sistemler gerek- tirir. Bunun nedeni büyük bir depoda daha fazla faaliyet ve işlevin gerçek- leştirilmesi ve bu tür tüm faaliyet ve işlevlerin daha ayrıntılı bir sistem gerektirmesidir. Depo ne kadar büyük olursa, yerler arasındaki seyahat masrafları o kadar yüksek olur ve bu nedenle de daha önemli detaylı izleme yapılır.

3)Müşteri İhtiyaçları

Mevcut sisteminizdeki boşlukları belirleyerek, bir Depo Yönetim Sistemi (WMS) gereksinim duyduğunuz işlevleri belirleyecek ve müşterilerinize daha iyi hizmet verebilmenizi ve sunduğunuz hizmetlerden memnuniyetlerini arttırabilmenizi sağlayacak bir WMS seçin.

4)Maliyet

Bir Depo Yönetim Sistemi (WMS) sisteminin kurulum maliyeti, sistemin ve sistem satıcısının karmaşıklığına bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterir. Gerekli tüm fonksiyonları yerine getirerek ve aynı zamanda işinizin karşılayabileceği bir depoya daha iyi hizmet edecek bir WMS sistemi seçin.

Sizin için çok pahalı bir sistem seçmek, sadece işinizi dertte bırakacak ve iyileştirmek istediğiniz kalite ve verimden ödün vermeyecektir. Diğer yandan temel bir WMS sistemi seçmek, özellikle, depoda çok sayıda işleviniz varsa, size yeterince hizmet vermeyebilir. İşletmeniz için doğru WMS’yi seçerken maliyet ve işlevler arasında doğru dengeyi bulmanız gerekir.

 

İşletmenizin bugün neye ihtiyaç duyduğunu düşünmeden yakalanmayın, işinizin 5 yıl içinde nerede olduğunu düşünün ve sizi oraya ve ötesine götürecek bir ürün seçin.

 Şimdi “Depo Yönetim Sistemi Nasıl Seçilir?” adını verdiğimiz dokümanı inceleyebilirsiniz. Zihninizde oluşan bütün sorularınızı cevaplamaya hazırız.